دستگاه تزریق ازن استخر مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

 

 

 

ازن گازی به رنگ آبی مایل به بنفش است که از سه اتم اکسیژن شده است.این ماده به طور طبیعی در جو کره زمین تولید می شود .در جند دهه اخیر گاز ازن برای پاکساری آب آشامیدنی و ضدعفونی کردن فاضلاب مورد استفاده قرار می گرفت .
ازن مانند سایر مواد ضد عفونی کننده باکتری ها و آلاینده های موجود در آب را اکسید می کند،ولی عیب بزرگ آن نا پایدار بودنش است. ناپایداری ازن به اندازه ای است که حتی در استخرها نیز بلافاصله با آلاینده ها واکنش نشان داده و تجزیه می شود.بنابراین مقدار ازنی که برای جلوگیری از رشد جلبک ها و خزه ها از مواد ضد عفونی کننده کمکی مانند کلر یل برم استفاده شود.در هر صورت با استفاده از ازن ،مقدار مواد ضدعفونی کننده حاوی کلر یل برم به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.
اصلی ترین مزیت ازن آن است که phآن خنثی است  و تاثیر بسیار ناچیزی بر سایر عوامل بر توازن شیمیایی آب بر جای می گذارد.
البته در صورت استفاده از ازن نیز ایجاد شوک در استخر به صورت دوره ای لازم خواهد بود .البته استفاده از ازن تاثیری بر سایر کارهایی که باید برای تعمیر و نگه داری در دستور کار قرار گیرد ندارد.البته،استفده از ازن موجب تسهیل در لخته شدن یا کریکنه شدن ذرات موجود در آب می شود که نتیجه آ« ساده شدن کار فیلتر برای جدا کردن این ذرات از آ ب است.

تجهیزات تولید ازن
به طور کلی برای تولید ازن در استخرها و جکوزی ها از دو روش استفاده می شود:

  1. تجهیزات برای تولید مولد ازن مجهز به لامپ های فرا بنفش
  2. تخلیه فرابنفش

روش اول استفاده از تجهیزات مولد ازن است که در آنها لامپ های فرابنفش مورد استفاده قرار می گیرند.لامپ های فرابنفش از نظر ظاهری شباهت بسیاری با لامپ های فلورسنت متداول دارند.به این ترتیب با عبور هوا از مقابل این لامپ ها یک واکنش فتو شیمیایی رخ می دهدکه نتیجه آن تولید گاز ازن است.
مزیت این روش نسبت به رو ش تخلیه فرابنفش هزینه پایین تر آن است .البته عیب این روش نیز آن است که مقدار ازن تولید شده در آن کمتر از روش تخلیه فرابنفش اس.
اما روش دوم تولید ازن در استخرها روش تخلیه فرابنفش است .
ساختار این دستگاه به گونه ای است که در آ« یک میدان الکتریکی یا کرونا تولید می شود که اکسیژن موجود در هوا تحت تاثیر آن به ازن تبدیل می شود .فرایندی که در این دستگاه رخ می دهد تقریبا مشابه به آن چیزی است که در جو زمین تحت تاثیر صاعقه اتفاق می افتد.
مقدار ازن تولید شده به این روش تقریبا ده برابر روش اول است.ولی قیمت اولیه  دستگاههای تخلیه فرابنفش به دلیل تجهیزات مورد نیاز برای خشک کردن هوا بسیار بیشتر است.دلیل ضرورت به کارگیری هوای خشک به همراه دستگاههای تخلیه فرابنفش آن است که در صورت وجود رطوبت در هوای ورودی به این سیستم ها تحت تاثیر تخلیه الکتریکی ایجاد شده اسید نیتریک تولید می شود که موجب خوردگی سطوح داخلی سیستم می شود.
البته به همراه واحدهای کوچکتر مورد استفاده در جکوزی ها معمولا از تجهیزات خشک کن هوا استفاده نمی شود چرا که در این کاربردها مقدار ازن کمتری برای ضد عفونی کردن آب مورد نیاز است و در نتیجه تجهیزات مورد نیاز برای تولید آن نیز کوچکتر و ارزان قیمت تر است.
البته اگر در استخرهای بزرگ قصد داشته باشیم از ازن برای ضد عفونی کردن آب استفاده کنیم در کنار تجهیزات مولد ازن باید از اجزای دیگری مانند مخزن ارتباطی ،برج اختلاط،تزریق کننده ازن ،پمپ کمکی ،دستگاههای کنترل وضعیت ازن و سایر متعلقات مربوطه به آن ها نیز بهره گرفته شود.
به طور کلی استفاده از ازن به ویژه در استخرهای عمومی و بزرگ یکی از روش های مناسب برای ضد عفونی کردن آب به شمار می رود.البته نصب و تعمیر و نگه داری تجهیزات مربوط به آنها باید تحت نظر افراد مجرب انجام شود.البته باز هم یاد آوری می کنیم که ازن بسیار نا پایدار است.بنابراین همراه آن باید از سایر مواد ضدعفونی کننده ای که برای مدت طولانی تر در آب باقی می مانند نیز بهره گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس شایان مهر در نقشه گوگل

اطلاعات تماس

گرگان، خیابان شهید بهشتی، بین استخر سیدین و میدان کریمی

شماره تلفن: 9-32122234 (017)

شماره فکس: 32151184 (017)

info@shayanmehrco.com